27wrz

Marker do paintballa – jaki wybrać na początek?

Każdy początkujący gracz zadaje sobie pytanie „jaki marker paintballowy będzie dobry na początek?”. Większość z Was zaczęła swoją przygodę z paintballem grając wypożyczonym sprzętem na komercyjnym polu paintballowym. Zapewne spotkaliście się tam z markerami tzw. „mechanicznymi”, typu Tipmann 98, FT12, Valken Blakhawk, SW1 lub BT. Tych markerów używa są na polach komercyjnych nie bez przyczyny – mają prostą i niezawodną budowę. Wiele osób poleca zacząć swoją przygodę z paintem właśnie od takich markerów – prostych i tanich, nie tylko w zakupie lecz również w utrzymaniu.

Pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić, to zastanowić się nad tym Z KIM i GDZIE będziesz grał w paintballa. Czy Twoje towarzystwo gra na markerach mechanicznych, elektrycznych, czy jeszcze dodatkowo np. magfedowo? Jeśli chcesz chodzić na gry scenariuszowe i cała ekipa będzie grała magfedowo, to kup sobie właśnie taki marker. W drugą stronę jest inaczej. Z markerem magfedowym możesz co prawda iść grać wszędzie, ale rzucanie się z takim sprzętem na ludzi grających elektrycznym markerem i elektryczną spłuczką to jak rzucanie się z szabelką na czołg.

Twój pierwszy marker paintballowy

Zadbaj aby Twój sprzęt był:

  • sprawdzony przed zakupem pod względem technicznym. W przypadku używanego markera trzeba dodatkowo sprawdzić dostęp do części zamiennych. Jeśli kupujesz nowy sprzęt to zapytaj o serwis!
  • dopasowany do Twojego budżetu i Twoich oczekiwań,
  • łatwy w obsłudze. Jeśli nie radzisz sobie z technicznymi rzeczami to wręcz powinien być bezobsługowy (obsługa czyli podstawowe czyszczenie markera w przypadku zacięcia kulki oraz konserwacja),
  • Podczas zakupu markera w sklepie poproś obsługę o pokazanie podstawowych czynności serwisowych, tak byś mógł je później wykonywać sam.

Markery elektryczne oraz mechaniczne

Markery możemy podzielić na elektryczne oraz mechaniczne. Elektryka bądź mechanika określają sposób, w jaki spust działa na „elementy napędzające kulkę”. Aby działały, każdy z nich potrzebuje jeszcze dodatkowo butli. Markery mechaniczne są uważane za bardziej niezawodne – są na pewno tańsze w naprawach i ciężej je zepsuć. Markery elektryczne są bardziej precyzyjne, lżejsze, wygodniejsze w obsłudze i bez wątpienia dodają użytkownikowi przewagi nad graczami, którzy używają markerów mechanicznych.

MAGFED

Wcześniej padło hasło: „MAGFED”. Marker MAGFEDOWY to ten, w którym używa się magazynków podobnych do takich, jakich używa się w prawdziwej broni. Najczęściej kulki podawane są od dołu – tzw. dolne ładowanie. W magazynku mieści się około 20 kulek i tak jak w prawdziwej broni, wypychane są one za pomocą sprężyny do komory nabojowej. Na ten moment wyłącznie markery magfedowe są w stanie obsłużyć kulkę FIRST STRIKE. Na naszym rynku najczęściej pojawiające się markery magfedowe to: Tiberius / First Strike t-15 , Tipmann TMC, Spyder MR6, Valken MFG, Kantech SW-1 DMAG.

Warto wspomnieć jeszcze o markerach tzw. „pompkach„. Ich działanie jest dokładnie takie samo, jak w przypadku każdego innego markera, wyłączając przeładowanie – wygląda ono w tym przypadku jak w klasycznym shot-gunie: jedno przeładowanie, jeden strzał.