27wrz

Kulki do paintballa

Jeśli masz już czym grać w paintballa to warto zastanowić się nad doborem odpowiednich kulek paintballowych. Każdy producent ma do wyboru kilka rodzajów – zazwyczaj jest ich 4-5.

Kulka Pro-turniejowa

Najdroższa kulka paintballowa to pro-turniejowa. Używa się jej podczas zawodów paintballowych. Kulka pro-turniejowa jest starannie wykonana, kolor wypełnienia jest bardzo intensywny, trudny do zmazania i jest bardzo krucha. Nie nadaje się do stosowania w markerach mechanicznych.

Kulka paintballowa treningowa

Następnie jest kulka treningowa – też cechuje się bardzo starannym wykonaniem, ma jednak mniej barwnika niż turniejowa, jest jednak tak samo krucha. Również nie nadaje się do mechaników.

Kulka uniwersalna

Kolejne kulki są bardziej uniwersalne – różnią się twardością, wypełnieniem oraz kolorami. Najtaniej można kupić tzw. White Box. Są to kulki, które w wyniku niewłaściwej produkcji miały być kulkami pierwszego gatunku, ale coś poszło nie tak. Do zakupu tych kulek zazwyczaj skłania cena, która jest wyznacznikiem ich jakości – raczej rzadko natrafimy tu na dobrą kulkę.

Uwaga! Najdroższa kulka paintballowa nie oznacza, że będzie dla Ciebie najlepsza. Najlepszym sposobem na wybranie odpowiedniej kulki jest przestrzelanie markera paintballowego i indywidualne dobranie pod niego kulki. Wszystkim użytkownikom mechaników odradzam kupowanie kulek z górnej półki – nie ma to sensu.

Każda firma produkuje kulki o innej wielkości i twardości. Opisywane są jako 0,68 jednak w rzeczywistości ich wielkość zaczyna się nawet od 0,675.

Najważniejsze jest to, aby dobrać idealnie rozmiar kulki do średnicy otworu markera paintballowego!

Jeśli lufa będzie dużo większa od kulki to nieważne jakiej jakości będzie kulka – i tak nie będzie leciała celnie!

Kulki można podzielić na rodzaj użytkowania:

  • kulka twarda – do lasu
  • kulka średnio-twarda – na pola sztuczne
  • kulka miękka – na pola speedowe

Oraz na rodzaj markera:

  • kulka twarda – markery mechaniczne oraz wszystkie inne
  • kulka średnia – markery elektryczne oraz niektóre mechaniki
  • kulka miękka – tylko elektryki