26wrz

Jaką butle wybrać do markera paintballowego?

Każdy marker painballowy, zarówno elektryczny jak i mechaniczny, musi być zasilany butlą. Do tzw. mechanika możemy użyć butli zarówno co2 jak i HP. Markery elektryczne przystosowane są do pracy tylko i wyłącznie z HP. Czym się różnią butle co2 od HP? Czego używać? Dlaczego nie można używać co2 do elektryków? Gdzie nabijać butlę? Jaka jest różnica pomiędzy butlą aluminiową a kompozytową/kewlarową? Czy to jest bezpieczne? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Czym się różni co2 od HP?

Coraz mniej osób używa co2 (dwutlenek węgla) ponieważ nie jest tak wydajne, jak HP (sprężone powietrze). Olbrzymi wpływ na wydajność co2 ma temperatura otoczenia. Jeśli wystrzelisz dużo kulek naraz, Twój marker zacznie „pluć śniegiem” – podczas rozprężania co2 temperatura gwałtownie maleje. Komercyjne pola paintballowe najczęściej używają kompresorów oraz dużych butli (tzw. butla matka) do nabijania mniejszych. Podpięta stacja ładowania HP do butli matki w szybki i bezpieczny sposób pozwoli na nabicie Waszych butli.
Co2 nie powinno być stosowane w markerach elektrycznych, ponieważ podczas rozprężania może zamrozić układy elektryczne, co doprowadzi do uszkodzenia markera.
Butlę (zarówno co2 jak i HP) można nabić w większych sklepach paintballowych lub na komercyjnych polach paintballowych.

Rodzaje butli HP

Butla Tippmann 48ci 3000psiW systemie HP, oprócz wielkości, wyróżniamy dwa rodzaje butli. Aluminiowe, pracujące na ciśnieniu 3000 PSI np. butla Tippmann HP 48ci oraz kompozytowe/kewlarowe pracujące na ciśnieniu 4500 PSI. Przykładem tej drugiej jest First Strike Hero 77. Jak łatwo się domyślić, do kompozytowych butli wchodzi dużo więcej sprężonego powietrza, przez co wystrzelimy dzięki temu dużo więcej kulek.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Kupując butlę sprawdź jej stan! Nie kupuj używanych butli HP nie wiedząc w jakim są stanie! Szczególnie dotyczy to butli kompozytowych. Jeśli nie przejdzie przeglądu, pozostaje nam tylko zrobić z niej wazon na kwiatki. Przed kupnem sprawdź termin ważności butli oraz „final dat”. Jeśli nie jesteś pewny zakupu skontaktuj się ze sklepem paintballowym – służymy fachową obsługą!